Ben #bitcoin, ben de geliyorum...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 21/05/2024 - Salı

Ben #bitcoin, ben de geliyorum...

  • Haftanın ilk iş gününü küresel mali piyasalar iyimser bir ruh hâli ile tamamlarken, son dönemlerde olduğu üzere, Türkiye cephesinde de iyimser rüzgârların egemen olduğu bir günü daha geride bıraktık. Analitik bilançoya göre, TCMB'nin döviz pozisyonunu 17 Mayıs günü yaklaşık 2,15 milyar dolar daha iyileşme kaydederken, yerel seçimlerden sonra geçen 30 iş gününde, TCMB'nin swap ve kamu dövizleri hâriç net döviz pozisyonu yaklaşık 51 milyar dolar iyileşme kaydetmek suretiyle eksi 23 milyar doların hemen altına geriledi. Son 30 iş gününde ortalama günlük 1,7 milyar dolar rezerv biriktiren TCMB'nin Mayıs ayında (son 12 iş gününde) vites artırarak günlük rezerv biriktirme hızını 2,44 milyar dolar seviyesine yükselttiğini not edelim.  
  • Açıkçası, rezerv biriktirme noktasında etkileyici bir tablo ile karşı karşıyayız. Dün konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, eğer TCMB döviz almasa ve rezerv biriktirmeye yönelmeseydi, USDTRY kurunun 30 seviyesinin altına ineceğini söyledi. Kur hedeflerinin olmadığını da söyleyen Şimşek, aşırılıklara karşı olduğunu, TL'nin çok fazla değerlemesini de arzu etmediklerini söylediler. Bu noktada, neredeyse son 2 haftadır 32,20'li seviyelerde denge bulan USDTRY kuruna paralel beklentilerin de gecikmeli de olsa iyileşme kaydettiğini not edelim. Cuma günü piyasa katılımcıları anketinin Mayıs ayı sonuçlarını açıklayan TCMB, yıl sonu USDTRY kuru beklentisinin 40,01 seviyesinden keskin bir şekilde 38,78 seviyesine gerilediğini belirtti. Anketin 12 ay sonrası beklentisi de benzer bir şekilde 42,47'den 41,80'e geriledi. Yerel seçim ardından mali piyasalarda esen iyimser rüzgârların beklentilere de yansıdığına şahit oluyoruz.  
  • BİST100 endeksi dünkü günü de yaklaşık %1 yükselişle tamamlayarak yeni bir zirveye imza atarken, BIST Bankacılık endeksinde yükselişi %2,3 oldu. 5 yıl vadeli CDS risk primi bebek adımları ile de olsun 262 baz puan seviyesine geriledi. 2 yıl vadeli gösterge tahvil getirisi %42 seviyesinin hemen altına inerek 2024 yılının en düşük seviyesini test etti. Bakan Şimşek piyasalarda var olan swap düzenlemesine yönelik beklentiye de cevap vererek swap sınırlamalarının tek yönlü olarak gevşetilebileceğini belirtti. Yabancının TL'ye erişiminin önünün açmak, TL ve TL cinsi finansal varlık fiyatlarını destekleyecektir.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız