Hakkımda

76

1976 Lefkoşa, Kıbrıs doğumlu olan Emre Değirmencioğlu, Lise öğrenimini Bayraktar Türk Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi ardından, İngiltere’de, University of Kent at Canterbury’de yine ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Ödemeler dengesi üzerine dünyaca kabul gören ekonomi kuramına sahip (Thirlwall’s Law) Prof. Anthony Thirlwall gözetiminde, doktora eğitimine başlama niyetini, iş hayatına atılma kararı ile erteledi. Yine de, kızının üniversite eğitimine başlayacağı uzun yıllar sonra, içinde ukde kalan doktora eğitimine başlamayı kendisine uzun vadeli yol haritası olarak çizdi.

00

Profesyonel kariyerine, 2000 yılında, DemirBank’ta analist kimliği ile Hazine Finansal Planlama ve Kontrol bölümünde başladı. Öncesinde, yaz tatillerinde, Kıbrıs’ta çeşitli staj deneyimleri, profesyonel hayata geçişte büyük fayda sağladı. Değirmencioğlu, staj yapacak genç arkadaşlarına, özellikle ileride yapmayı planladıkları işi destekleyecek alanlarda, karşılık beklemeksizin, emek sarf etmeleri yönünde çalışmayı ve kendilerini geliştirmeyi salık vermektedir. Günümüzün zorlu koşullarında, bilimi ve değişimi, sonsuz meraka sahip “tuhaf” insanların ileriye taşıyacakları fikrine sıkı sıkı sarılmaktadır.

03

Kısa süreli de olsa, gurur duyarak çalıştığı Demirbank’ın, HSBC Bank Grubu tarafından satın alınmasının ardından, Hazine Bölümü ile ilgili pek çok birimde görev aldı. 2003 yılı sonunda, HSBC Bank A.Ş.’nin Hazine Para ve Sermaye Piyasaları Birimi’nin içinde kurulu Özel Bankacılık birimine geçerek 2009 yılına kadar görevine devam etti. Söz konusu dönemde, hocası olarak andığı M. Fatih Keresteci ile yakın çalışma fırsatı bularak, ekonomist ve stratejist kimliğinin temellerini attı. 2009 yılının başında, kariyerinde çok önemli bir yeri olan ve hayatında önemli kilometre taşı olarak gördüğü, değer verdiği, Kıbrıs İktisat Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mete Özmerter’in daveti ile görevinden ayrılarak, ailesi ile birlikte adası Kıbrıs’a yaklaşık 16 sene sonra geri döndü. Kıbrıs’ta değişim ve yeniliğin göstergesi olarak anılan Kıbrıs İktisat Bankası’nın Hazine birimini yeniden kurdu.

14

Yaklaşık 20 yıllık kariyeri boyunca, görev aldığı her pozisyona eski yetki ve yükümlülüklerini de taşıyan Değirmencioğlu, aktif manada Kıbrıs İktisat Bankası’nın Hazine Grup Müdürlüğü görevinin yanı sıra, ekonomistlik ve stratejistlik görevini de halen daha devam ettirmektedir. Ekonomist sıfatı ile aldığı davetlere paralel, Üniversitelerin yüksek lisans öğrencilerine sunum yapmakta, eğitim vermekte ve Banka’nın kurumsal müşterilerinin Yönetim Kurulu toplantılarına davet edilmektedir. Banka’nın “Basın Yüzü” olması nedeniyle kariyeri boyunca yerel görsel ve yazılı basında sıklıkla boy gösteren Değirmencioğlu, Türkiye’de de BloombergHT ve FOX TV programlarına canlı yayın konuğu olarak katılmaktadır.

19

Bankacılık sektöründe çok güzel ve keyifli geçen uzun senelerin verdiği güçlü ilişkiler, basın dünyası üzerinden tesis ettiği güven ortamı ve ekonomi ve finans stratejisine ilişkin deneyim ve tecrübelerinin bir meyvesi olarak, 2019 yılında kendi blogunu açarak farklı mecralarda da boy gösterme hususunda cesaretlendirilmiştir. Kendisini halen daha öğrenci olarak gören Değirmencioğlu, bitmek bilmeyen öğrenme heyecanı, devamlı araştırmacı ruhu, ekonomi alanında sahip olduğu dikey bilginin yanı sıra, yatay alanda da, okur yazarlığa destek olmak adına günün getirdikleri ile harmanladığı, dürüst, ahlaklı duruşundan taviz vermeden, her gün bu satırlarla geniş kitlelerin ağzında güvenilir, yetkin ve etkili bir tat bırakmayı kendisine hedeflemektedir.