Borsa İstanbul: I believe I can fly

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 23/11/2022 - Çarşamba

Borsa İstanbul: I believe I can fly 

  • Küresel mali piyasaların hafta başı Asya kaynaklı yaşadığı olumsuz havadan kısmen de olsun kurtulmaya çabaladığını görüyoruz. Dün kaydedilen olumlu eğilimin arkasında açıklanan olumlu şirket finansalları ve jeopolitik risk algısındaki azalış etkili oldu: ABD borsaları geceyi %1,25 civarında yükselişle tamamladı. 
  • Havanın olumsuza dönmesi ve FED'den enflasyonla savaş konusunda gelen şahin açıklamalara paralel 1,02 seviyesinin diplerine kadar gevşeyen EURUSD paritesi de benzer bir şekilde bu sabah 1,03 seviyesinin üzerine yükseldi. Kıymetli metaller cephesinde altının ons fiyatı 1,735 dolar seviyesine hafif bir şekilde gerilerken risk iştahına daha hızlı tepki veren gümüşün ons fiyatı 21 dolar seviyelerinde yatay bir seyir izliyor. Gümüş açısından teknik mânâda 20,80 ; altın için ise 1,685 dolar seviyeleri önemle takip edilmesi gereken seviyeler olarak ön plana çıkıyor. 
  • Evvelki gün, OPEC+'nın üretim artışına gideceği yönünde WSJ haberi ile 82 dolar seviyesine kadar sert düşen sonra da haberin yalanlanması ile kayıplarının telafi eden brent cinsi ham petrol, dün ABD'de ham petrol stoklarının geçen hafta beklenenden daha keskin bir şekilde düştüğünü anlaşılması ve yaklaşan Avrupa Birliği yasağı ve Rus petrolü üzerindeki G7 fiyat tavanı öncesinde arz sıkışıklığı endişesi ile bu sabah 89 dolar seviyesine toparladı. 
  • İçeride ise dün hareketli bir seyir yaşandı. USDTRY kuru 18,62 seviyesinin etrafında dar bir bantta dalgalanırken, Suudi Arabistan'ın TCMB'de 5 milyar dolar büyüklüğünde depo hesabı açmak için karar aşamasında olduğunu Reuters haberlerinde okuduk. Hatırlanacağı üzere, Azeri devlet petrol fonu Sofaz da sene başında TCMB'de nezdinde 1 milyar Euro mevduat yapmış; akabinde de depo hesabının vadesini uzatmıştı. Bu yönde bir adım özünde yükümlülük olduğu için TCMB'nin brüt döviz rezervlerini artacak ama net rezervlere olumlu bir etkisi olmayacaktır. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız