Çin'de halkın sabrı taştı: Covid testi yerine, özgürlük istiyoruz

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 28/11/2022 - Pazartesi

Çin'de halkın sabrı taştı: Covid testi istemiyoruz, özgürlük istiyoruz

  • Haftaya Asya kaynaklı olumsuz bir görünüm ile başlıyoruz. Kısıtlayıcı koronavirüs önlemlerine karşı Çin'de ülke çapında olağanüstü bir hafta sonu protestolarının ardından Pazartesi günü rekor düzeyde yüksek COVID-19 vakaları bildirdi. Zero covid (sıfır vaka) politikasından uzaklaşması beklenen Çin'de tam aksi tarafta artan önlemler halkın sabrını taşırdı: Şanghay'da göstericiler ve polis Pazar günü çatıştı. 
  • Çin'in sıfır COVID politikasının yönetimi ve bunun dünyanın ikinci en büyük ekonomisi üzerindeki etkisi hakkında artan endişelerle haftanın ilk günü hisse senetleri ve petrol keskin bir şekilde düştü. Öte yandan, büyük resimde, sokak çatışmalarının zayıf ekonomik performansı daha da artıracağı beklentisi e yüksek sesle tartışılıyor. 
  • Hatırlanacağı üzere, haftalar önce, Çin'in zero covid önlemlerini kademeli olarak kaldıracağı haberleri, dünyanın yüzünü âdeta güldürmüş, başta tedarik krizi olmak üzere pek çok olumsuz gelişmenin önündeki engelleri de kalkacağı beklentisi ile Hong Kong borsa endeksi Hang Seng süratle değer kazanmıştı; risk iştahı da beraberinde yükselmişti. Bu sabah, madalyonun tam tersi tarafındayız. Çin'de art arda beşinci gündür yerel vaka rekoru kırılırken bu sabah rakam 40bini aştı.  
  • Çin'de ender görülen protestoların dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde virüs yönetimine ilişkin endişeleri artırmasıyla haftanın ilk işlem gününde hisse senetleri ve petrol keskin bir şekilde düştü. Geçen haftaki iyimser havanın kaybolduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi Çin piyasalarındaki yoğun satışlar nedeniyle %2,2 düştü. Sabah erken saatlerde Hang Seng endeksi %4 gerilemesi ardından bültenimiz yazdığımız saatlerde kayıplarını bir nebze de olsun toplayarak %2 düşüşle işlem görüyor. 
  • Çin'den gelen olumsuz haberler sonrası ABD borsalarının vadeli işlemeleri de %1'e varan oranda eksiler göze çarpıyor. Rus petrolüne karşı tavan fiyat uygulamasını tartışan AB sonrasında hafta sonu ABD'li petrol devi Chevron'nun Venezuela'da petrol çıkarma lisansının 6 ay daha uzatılması, Çin'in covid kısıtlamaları ile birleşince brent cinsi ham petrolün varil fiyatı 81 dolar ile bu sabah son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Teknik mânâda aşağıda 77 dolar seviyesini hedefliyoruz.

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız