'Ekonomist' kazandı! Javier Milei Arjantin'in yeni cumhurbaşkanı!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 20/11/2023 - Pazartesi

'Ekonomist' kazandı! Javier Milei Arjantin'in yeni cumhurbaşkanı!

  • Küresel mali piyasalar geride bıraktığımız haftayı iyimser bir şekilde tamamladı. Önde gelen merkez bankalarının 'amansız' bir şekilde soyunduları faiz artırım dögüsününün sonuna gelindiği yönünde pekişen inanış, küresel risk iştahını olumlu etkiledi. Öte yandan, jeopolitik risk algısında da yaşanan iyileşme, hafta boyunca temkinli iyimser eğilimin korunmasına yardımcı oldu. 
  • Güvenli liman dolar, ABD'de faizlerin tavan yaptığı ve 2024 yılında faiz indirimlerinin başlayacağı beklentisi ile mevzi kaybederek sert bir şekilde satıldı. Vadeli faiz kontratlarına göre, ABD'de mayıs ayı ile başlayacak faiz indirim sürecinin 2024 yılı genelinde yaklaşık 100 baz puan ile devam etmesi bekleniyor. Bu bağlamda, değeri dolar ile kote edilen pek çok enstrümanda da değer kazançları etkili oldu.
  • Piyasaların amiral gemisi olan ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yaklaşık bir ay önce psikolojik %5 seviyesinin üzerine yükselerek son 16 yılın zirvesini test etmesi ardından iyimser gelişmeler paralel %4,50 seviyesinin altında haftalık kapanış yapması da piyasaların nefes almasına neden oldu. Doların piyasa kuru olan sepet bazında DXY neredeyse son 3 ayın en düşük seviyesi olan 103,6 seviyesine kadar gerileyerek bir sonraki teknik seviye olan 103,1'e adeta göz kırptı. 
  • Doların geniş bantta zemin kaybetmesi ile, Avrupa ve İngiltere'nin para birimleri sırası ile dolar karşısında bu sabah 1,0925 ve 1,2485 seviyelerine yükselerek bir sonraki teknik bölge olan yine sırası ile 1,0960 ve 1,2595 seviyelerine doğru emin adımlarla yürümeye başladı. İyimser havanın yardımı ile belki de en çok hırpalanan para birimi olan Japon Yen'i de oldukça önem arz eden 152 zirvesinin kıyısından gerileyerek doların zemin kaybettiği şu günlerde 148 seviyelerine kadar toparladı. YEN aleyhine biriken spekülatif pozisyonların sıkışmaya başladığını da not edelim. Rüzgâr aniden ters esmesin?
  • Bitcoin olumu havaya rağmen hâlen daha 37bin dolar seviyelerinde işlem görerek bir sonraki teknik seviye olan 42,150 için enerji biriktirmeye devam ederken, altının ons fiyatı ise son haftalarda dalgalı bir seyir izleyerek haftayı 1,980 dolar seviyesinde tamamladı. Teknik bir bakış açısı ile psikolojik 2bin dolar seviyesi üzerinde temiz bir haftalık kapanış yapmadan altın almama konusunda kararlıyız. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı ise iyileşen jeopolitik risk algısı ve diğer tarafta büyümeye yönelik olumsuz beklentiler ile son 1 aydır mütemadiyen gerileme kaydetmesi sonrası bir miktar soluklanarak 81 dolar seviyesine yükseldi. Teknik bir bakış açısıyla, yukarıda 81,50 dolar seviyesinin üzerinde kalıcılık arz etmemesi durumunda aşağı yönlü isteğin ağır basacağını düşünüyoruz.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız