Gözler FED'in favori enflasyon göstergesi PCE verisine çevrildi

Gözler FED'in favori enflasyon göstergesi PCE verisine çevrildi 
 
 
Küresel mali piyasalarda temkinli iyimser seyir korunmaya devam ederek, Türkiye cephesinde dün TCMB Başkanı Erkan'ın; yurtdışında ise FED'in Bej Kitabı ön plana çıktı. TCMB Başkanı Erkan, İstanbul Sanayi Odasından yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadelede kapsamında ciddi bir kararlılık sergileyerek kredibilite kazandığı. Özellikle "Enflasyonu daha yüksek bir maliyetle de olsa hedeflenen patikaya oturtmaya azimli ve kararlıyız." açıklaması ön plana çıktı. Yakın dönemde rezervlerde gözlenen artışta batılı fon girişlerinin de etkisi görüldüğüne vurgu yapan Erkan, Türk Lirası’na geçiş zamanı geldi; TL tasarruf araçlarına, vadeli mevduata talebin de arttığını söyledi. Rakamların dili ile konuşursak, Ağustos sonundan bu yana KKM ve Döviz mevduatın ~ 31 milyar dolar azaldığını görüyoruz. Rota doğru, devam!
 
Yurtdışı cephede ise, dün yayınlanan FED'in olağan faiz toplantıları (FOMC) öncesinde -yılda 8 kez- karar alma sürecinde belirleyici olan Bej Kitabı (Beige Book) (var olan, mevcut ekonomi koşullarına ilişkin geniş bir yorumlar özetidir) ekonomik faaliyetlerin önceki rapordan bu yana yavaşladığına dikkat çekildi! Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, 2 senedir amansız bir şekilde enflasyonla mücadelede kapsamında vermiş oldukları zorlu sınav ardından FED'in faiz artırım döngüsünde sona geldiği yönünde iyice artan beklentileri destekleyen Bej Kitabı sonrasında bu sabah itibari ile vadeli faiz kontratlarının Mart 2024 ayında başlaması beklenen ve yılın geriye kalan kısmında 116 baz puana ulaşacağı yönünde yeni fiyatlama, faiz getirisi olmayan (faiz kazandırmayan) altının ons fiyatının 2,050 dolar seviyesinin kıyısında ve 6 ayın en yüksek seviyesinde tutmaya devam ediyor. Bugün ay sonu ve altın aylık grafiklerde en yüksek kapanışa imza atma noktasında hazır bekliyor. Üç kez test edilen 2,070 dolar sonrası yükselişin ivmelenerek devam edeceğini düşünüyoruz. 
 
Faiz getirisi olmayan bir enstrümanın değerinin artması için de faiz getirisi olan başka bir enstrümanın değerinin düşmesi gerekiyor. Bu bağlamda ABD'nin 10 yıllık tahvil getirisi de bu sabah %4,27 seviyesine gerileyerek son 2,5 ayın en düşük seviyesini test etti. Daha farklı bir bakış açısıyla, ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi kasım ayında 60 baz puandan fazla gerileyerek 2008 sonundan bu yana en keskin aylık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor!
  
Petrol cephesinde ise OPEC+'nın bugüne ertelenen toplantısı öncesinde 1 milyon varil/gün ilave üretim kesintisi üzerinde çalıştığı yönünde haber akışı, petrole destek sağladı. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı iki hafta önce 76 dolar seviyesine kadar gerilemesi ardından 83 dolar seviyesine toparlandı. Kripto paralar cenahında ise Bitcoin 37bin dolar seviyelerinde uzunca bir süre oyalandıktan sonra 38bin dolar seviyesine yerleşme çalışmalarını devam ettirdiğini görüyoruz. Daha da yukarıda -gücü yeterse- 42bin dolar seviyesini teknik mânâda ön plana çıkıyor.
 
TÜİK dün Ekim ayı dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre %17,5 düşüşle 6,5 milyar dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında ise performans %3,2 artışla 93,9 milyar dolar oldu. Öte yandan, BDDK Bankacılık sektörü toplam kârının yine yılın ilk 10 ayında %45 artışla 486 milyar TL olduğunu belirtirken, enflasyonun bu seviyenin üzerinde olmasına rağmen enflasyon muhasebesinin bankalara uygulanmayacağının altını çizelim! USDTRY kuru psikolojik 29 seviyesine dayanırken, altının gram fiyatı 1,900 TL seviyesini aştı. Ons altın ve USDTRY kurunun beraber yükseldiğini düşünürsek, yön yukarı söylemimiz çok da iddialı olmayacaktır. TCMB Başkanı Erkan'ın açıklamaları sonrasında CDS risk primi 330 baz puan seviyesine gerileyerek son 2,5 yılın en düşük seviyesinde yer alırken, 2 yıl vadeli TL tahvilin bileşik getirisi %40 seviyesinin altına geriledi. 
 
Asya borsaları Kasım ayını 10 ayın en kuvvetli yükselişiyle kapatmaya hazırlanırken, Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ay başından bu yana %6,7 yükselerek ocak ayından bu yana en iyi performansını kaydetmeye hazırlanıyor. FED yetkililerinden dün karışık mesajlar gelse de,  yatırımcılar FED yetkilisi Christopher Waller'ın salı günü yaptığı açıklamalara odaklanmayı tercih ettiler: Waller, enflasyon düşmeye devam ederse faiz indirimlerinin aylar içerisinde başlayabileceğini söylemişti. 
 
Warren Buffet'ın sağ kolu Charlie Munger'in 99 yaşında hayatını dün kaybetmesi ardından, ABD'de iki farklı başkanın kabinesinde ulusal güvenlik danışmanı ve dışişleri bakanı olarak görev yapan, ülkenin dış politikasına şekil veren ve tartışmalara yol açan Nobel Barış Ödülü kazanmış Henry Kissinger dün 100 yaşında hayatını kaybetti. 
 
Bugün Kasım ayının son iş günü. ABD borsaları geceyi yatay tamamlarken, bu sabah Asya'da güne Çin'den zayıf PMI verileri ile başlıyoruz. Asya genelinde yatay bir seyir hâkim. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise hafif de olsa yükseliş isteği görüyoruz. Veri takviminde ise bugün önemli veriler göze çarpıyor. Türkiye'de 3Ç dönemi GSYIH büyüme verisi; ABD'de ise FED'in favori enflasyon göstergesi PCE (kişisel tüketim ve harcamalar) verisi ön planda olacaktır.
 
Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department