Her yerde 'enflasyon' var!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 06/09/2021 - Pazartesi

Her yerde 'enflasyon' var!

  • Geride bıraktığımız haftanın son iş günü, hem içeride hem de dışarıda açıklanan önemli veriler piyasaların seyri üzerinde etkili oldu. 
  • İlk önce TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon verileri ile başlayalım. Bültenimizi yakından takip eden okurlarımız, İTO verisi ardından, TÜİK verisine yönelik risklerin yukarı olduğunu belirttiğimizi hatırlayacaklardır. Ağustos ayında TÜFE artışı %1,12 olurken, yıllık rakamı da %19,25 seviyesine taşıdı.
  • Temmuz ayında %18,95 olan enflasyon, TCMB'nin politika faizinin (%19) hemen altında kalırken, Ağustos ayında %19,25 seviyesine yükselerek politika faizini de aşmış oldu. Bu bakış açısıyla, kısa vadede faiz indirimi de rafa kalkmış oldu. Ekim ayı ile birlikte, enflasyonun boynunu baz etkisi ile aşağıya çevireceği ve TCMB'ye manevra alanının Kasım ayı ile açılacağını düşünüyoruz. 
  • Öte yandan, yurtiçi ÜFE aylık %2,77 artarken yıllık rakamı da %45,52'ye getirdi. ÜFE, hatırlanacağı üzere en son (Papaz Brunson döneminde) %46,15 ile Eylül 2018'de zirve yapmıştı.  
  • TCMB'nin elini güçlendirecek tek gelişme ise, çekirdek enflasyon göstergelerinden C tanımlı endeksin, Temmuz ayına göre %17,22'den %16,76'a gevşemesi oldu. Yapılacak iletişimde, bu noktadan sonra manşet veri yerine çekirdek enflasyonun ön planda olacağının düşünüyoruz.  
  • İlk tepki olarak, enflasyon verilerini beğenmeyen Türk Mali piyasaları, USDTRY kurunu 8,28 seviyelerinden hafifçe yukarı taşıyarak 8,34 seviyelerine itse de, TCMB'nin faiz indiremeyeceğini düşünerek çok da büyük bir tepki veremedi. Hele bir de manşet rakamı hayal kırıklığı yaratan ABD istihdam verisi de günün ikinci yarısında eklenince, USDTRY kuru haftayı bildiğimiz 8,30 seviyelerinde tamamladı.  
  • ABD'de enflasyonun şaha kalktığı bir dönemde, açıklanacak güçlü bir istihdam raporu, FED'in taperinge başlaması için herhangi bir engel kalmadığı yönünde algılanacaktı. Veri önceside, Reuters anketi, tarım dışı sektörde istihdamın 750bin kişi artış kaydedeceği, işsizlik oranını %5,2'ye getireceği ve yıllık ortalama gelirlerin ise %4 artacağı yönünde idi.  
  • Lakin, ABD'de istihdam raporu oldukça karmaşık sonuçlandı. Öncelikle, manşet istihdam artışı beklentinin oldukça altında 235bin kişi olarak sonuçlandı.  Bu kısmını (manşeti) gören piyasalar, FED'in istihdamda daha fazla bir iyileşme bekliyorum dediği bir ortamda, yakın bir zamanda tapering kararı vermesinin oldukça güç olacağına kanaat getirdi.  

Bültenin Devamı İçin Tıklayınız