Likidite düşük; piyasa hareketleri sert! Gözler JOLTS raporunda

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 05/12/2023 - Salı

Yılın son demleri. Likidite düşük; piyasa hareketleri sert! Gözler JOLTS raporunda

  • Küresel mali piyasalarda dün günün en çok konuşulan enstrümanı sarı metal oldu. Son haftalarda, özellikle de FED'in faiz indirimlerine 2024 yılında başlayacağı beklentisi ile kuzeye doğru yönelen (faiz getirisi olmayan) altın, beklentimize paralel, 3 kez test ettiği 2,070 dolar seviyesinin üzerinde Cuma günü haftalık kapanış yapması ardından dün sabah erken saatlerde, yılsonu etkisi ile likiditenin de düşük olduğu Asya işlemlerinde, 2,135 usd/ons seviyesine kadar yükseldi. 
  • 2,075 dolar ötesinde yani keşfedilmemiş sularda kuvvetle muhtemel zarar kes niteliğinde işlemlerin de tetiklenmesi ile yaşanan dünkü hareketin şimdilik devamı gelmedi. Sabah erken saatlerde yaşanan patlayıcı yükseliş, günün geriye kalan kısmında bambaşka bir görünümü büründü: altın fiyatı serbest düşüşe geçerek 2,020 dolar seviyesine kadar geriledi. Günlük grafiklerde yaşanan 2,135 - 2,020 dolar hareketinin aralığı neredeyse %6! Altının keşfedilmemiş sularda dün kaydettiği büyük çaplı hareket boyutunu şimdilik göz ardı ederek, yılın son günlerinin atlatılması ardından yönün hâlen daha yukarıya olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.  
  • Dün sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri hâlen daha enflasyonla mücadelenin zorlu bir patikada ilerlediğini gösterdi. Sayıların dili ile konuşursak, Kasım ayında tüketicinin enflasyonu (TÜFE) aylık %3,3, yıllık ise %62 artış kaydederken, üreticinin enflasyonu ise (ÜFE) aylık %2,8, yıllık olarak ise %42,3 oranlarında arttı. Kontrol edilebilir enflasyon olarak takip ettiğimiz enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içecekler, tütün ürünler ve altın hariç baktığımız özel kapsamlı çekirdek enflasyon (C endeksi) bir önceki yılın aynı ayına göre %69,89 artış kaydetti! Çekirdek göstergeler, enflasyonist eğilimin manşet rakamın gösterdiğinden daha ciddi olduğunu yansıtıyor! 
  • Türk mali piyasalarının görünümünde yaşanan iyileşmenin devam ettiğini söylemek gerekiyor. Yabancı indinde Türkiye'nin risklerini yansıtan 5 yıl vadeli CDS risk primi Mart 2021'den bu yana en düşük seviyede işlem görürken, son haftalarda bankacılık hisseleri önderliğinde ciddi bir ralli yaşanıyor. Teknik mânâda ön plana çıkan 7,350 endeks seviyesini aşağı yönlü kıramayan (BİST-Banka endeksi) XBANK, son 20 günde %22 yükseliş kaydetti. Tahvil cephesinde ise 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %27 seviyesine kadar geriledi (geride bıraktığımız hafta %30 seviyesinde idi). Yabancı ilgisinin yavaş da olsa artmaya başladığını not edelim. USDTRY kuru ise kamu kontrolünde psikolojik 29,00 seviyesinin kıyısında işlem görmeye devam ediyor.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız