Muzaffer komutanlar önce savaşı kazanır, sonra savaşa girer

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 30/05/2023 - Salı

Sun-Tzu: Muzaffer komutanlar önce savaşı kazanır, sonra savaşa girer

  • Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yaklaşık %52 oy oranı ile Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı. Konu seçime gelince, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dahi bir stratejist olduğunu bir kez daha görürken, muhalefet cephesinde ise, "değişmeyen tek şey değişimdir" diyen İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu'nu ve "mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz" diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu bundan sonraki süreçte nasıl bir yol haritasının beklediğini hep birlikte göreceğiz. 
  • Seçim galibiyeti sonrası Kısıklı'da yaptığı ilk açıklamasında dikkatleri 2024 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlere çeken Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan "İstanbul'u kazanmaya hazır mıyız?" ifadesini kullanmak suretiyle hemen 'kolları sıvadığını' görüyoruz. Seçim sürecinin aslında bitmemiş olduğu anlamına gelen bu açıklama ardından izlenen 'mevcut' ekonomik politikalarının devam etme ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerekeceğini düşünüyoruz. 
  • İktidarını üçüncü on yıla uzatan Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hâlâ milyonlarca kişinin üzerinde sahip olduğu etkiyi seçim sonuçları bir kez daha gösterirken, birçok kişi Erdoğan'ın sorunları çözebilecek en iyi kişi olduğuna inanıyor. Pek âlâ, gelelim en çok merak edilen konuya: bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenecek? Erdoğan'ın ilk kez Beştepe'de gerçekleştirilen "Balkon Konuşması'nda" ekonomi politikasının şifreleri için verdiği "uluslararası itibara sahip bir finans yönetimi tasarlıyoruz" açıklaması dün Türk mali piyasalarını hareketlendirdi.  
  • Borsa İstanbul gerek bu açıklama, gerekse de demokrasi şölenine dönen ve önemli bir belirsizliğin geride kalması sonrasında normalleşme ümitleri ile günü %4 artıda tamamlarken, Türk mali piyasaları, uluslararası itibara sahip bir kişinin şifresini Mehmet Şimşek olarak çözdüğünü düşünüyoruz. 2018 yılında görevini Berat Albayrak'a teslim etmesi ardından son günlerde Twitter mecrasında görünen Şimşek'in ekonominin koltuğuna (direksiyonuna) ne formatta oturacağının da önem arz edeceğini düşüyoruz. Yeni kabinenin Cuma günü açıklanması bekleniyor. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız